На календарі грудень, кінець року, і саме час підводити підсумки

2020 рік видався напрочуд складним і багатим на випробування для всіх сфер  господарської діяльності нашої держави, не оминули складнощі і лісівників.

Окрім постійної невизначеності та нестійкості економічного середовища в Україні, фактичної відсутності ринків збуту та завищеного рівня оподаткування, у 2020 році на функціонування ДП «Ясінянське ЛМГ» значний вплив мали й природні фактори, а саме червнева повінь: 23.06.2020 року внаслідок інтенсивних зливових дощів у місцевих річках до критичного рівня піднявся вода. Раптова повінь завдала чималих збитків місцевим мешканцям та спричинила значну шкоду у лісовому фонді підприємства. Ситуація спричинена стихією, змусила керівництво відійти від звичного укладу роботи та приймати оперативні рішення, щоб швидко адаптуватися до нових умов та запобігти руйнівним процесам у лісовому фонді. За результатами обстежень на території ДП «Ясінянське ЛМГ» повінь спричинила значні пошкодження лісової інфраструктури та спричинила збитки на понад 1 мільйон гривень. За лічені години було зруйновано 13 мостів та 1500 метрів дорожнього полотна,  зруйновано та пошкоджено 100 метрів підпірних стінок, у всіх лісництвах розмито річкові перепади, а на більшості прибережних ділянках утворилися зсуви, тріщини та просідання ґрунту.

Оскільки, за обставин що склалися, пріоритетним завданням був порятунок людей і допомога місцевим мешканцям у подоланні наслідків негоди, лісівники держпідприємств першими почали надавати допомогу жителям технікою і людським ресурсом. Пізніше, відповідне розпорядження про всебічну допомогу населенню було висловлено і від Президента України та Уряду. Працівники і техніка лісгоспу була залучена для відновлення транспортного сполучення між населеними пунктами та розчистки доріг від зсувів.

Подальший хід подолання наслідків повені був направлений на відновлення тимчасового проходу і проїзду вздовж туристичних маршрутів, де в результаті руйнівного потоку туристи, що відпочивали в українських Карпатах були заблоковані у горах. Оперативно відновивши доступ відпочивальників до населених пунктів, лісівники перейшли до ліквідації наслідків у лісовому фонді підприємства. Відновлення лісової інфраструктури здійснювалося власними силами та власними коштами лісгоспу. Враховуючи те, що територія лісгоспу відноситься до зони високого паводкового ризику і руйнівні повені, на жаль, періодично повторюються, у структурі ДП «Ясінянське ЛМГ» функціонує підрозділ ремонтно-будівельної дільниці, основною метою діяльності якого є розбудова та належне утримання лісової інфраструктури. На даний час, цей важливий структурний підрозділ забезпечений необхідною технікою і обладнанням, також тут створена система власного виготовлення всіх необхідних засобів для ефективного виконання робіт. Для потреб господарства дільницею виготовляються:

– габіонні ящики різних розмірів (3х1х1м; 2х1х1м; 3х1х0,5м; 2х1,05 м).

–  залізобетонні кільця із посиленою міцністю діаметром 0,7 і 1м. товщиною стінки 12 см, і висотою 1,2 м.,

– сітка габіонна розміром комірки 100х100 мм, довжиною від 0,5 до 4 м;

– дерев’яні  водоуловлюючі ярма.

Для проведення робіт залучається власна техніка, а саме: гусеничний екскаватор NEW Holland E265, колісний екскаватор-навантажувач NEW Holland В115 та два автомобілі самоскиди КРАЗ 65101.

Пригадуючи червневі події, директор ДП «Ясінянське ЛМГ» Ігор Піпаш зазначає: «Ліквідовуючи наслідки червневої повені, для нас важливо зробити все якісно, щоб у майбутні роки інфраструктура вистояла при наступних повенях. За п’ять місяців нам вдалося відновити 17 мостів, майже 3 кілометри лісових доріг, 55 метрів пагонних підпірних стінок, та розчищено більшу частину потічків від замулення та захаращення. Відновлені лісові шляхи знову повноцінно виконують своє функціональне призначення, а ведення лісогосподарських заходів приведено у до паводковий режим.

Приємним бонусом за нашу роботу, стала ініціатива Державного агентства лісових ресурсів України та Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства, які за розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року» передали на баланс нашого підприємства новенький гусеничний екскаватор JCB JS 205 LC, вартістю 3,5 мільйонів гривень. Ця потужна спецтехніка неабияк підсилює наявну на нашому підприємстві матеріально-технічну базу і вже зараз активно використовується нами для відновлення, ремонту і розбудови лісової інфраструктури. В останні роки лісогосподарські підприємства знаходяться у складних економічних обставинах, після сплати всіх необхідних виплат і зборів, чистого прибутку, який іде на розвиток підприємства, залишається зовсім небагато і придбати нову потужну техніку, на жаль, у більшості немає змоги. Радий, що саме ДП «Ясінянське ЛМГ» отримало нову спецтехніку у своє користування, і у майбутньому ми зможемо ще якісніше реагувати на подібні виклики у лісовому фонді та за можливість допомагати місцевим мешканцям»

Copyright ©ДП "Ясінянське ЛМГ"