Незаконні рубки – злочин проти лісу

Осінньо-зимовий період змушує значну частину громадян Рахівщини задумуватися над тим, як опалювати власні домівки. Особливо актуальне це питання тепер, коли ціни на електроенергію та вугілля стали вкрай непривабливими. Тому єдиним оптимальним шляхом вирішення цього питання є придбання дров. Це основний місцевий енергетичний ресурс і він найдоступніший у наших умовах.

За словами провідного інженера з охорони лісу ДП «Рахівське ЛДГ» Ростислава Бузаша, громадяни вирішують цю проблему по-різному. Частина населення купує дрова законним шляхом, а є категорія громадян, яка обирає свій шлях забезпечення дровами. Вони йдуть до лісу і самовільно пиляють дерева. Такий спосіб є злочинним. Адже за самовільну вирубку дерев передбачене покарання відповідно до статті 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якою стягується штраф в розмірі від 85 до 170 гривень. Крім того, лісопорушник відшкодовує нанесені ним збитки лісовому господарству. Розмір збитків залежить від розміру пенька після спилу дерева. Щорічно розмір цих збитків змінюється на індекс інфляції. Так, за кожне зрубане дерево з діаметром пенька, який залишився після цього 14 сантиметрів — шкода становить 183 гривні, при діаметрі пенька 30 сантиметрів розмір шкоди буде становити 1001,36 гривню, а при діаметрі пенька 50 сантиметрів розмір шкоди буде становити 2931,69 гривню. Тобто одне таке незаконно зрубане дерево по вартості збитків майже рівняється 6 кубометрам дров. Ось така арифметика, а ще на додачу — зіпсовані нерви, втрачений час, сором перед сусідами (якщо хтось цього боїться). Тож вибирайте чим обігрівати свої оселі, законно придбаними дровами чи одним незаконно зрубаним  деревом.

Варто додати, що в окремих випадках за самовільну порубку передбачена кримінальна відповідальність.

До того ж, законом внесено зміни до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за незаконну порубку дерев або чагарників у лісах.

Якщо раніше ст. 246 КК за цей вид злочину передбачала покарання у вигляді “штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на той самий строк”, то тепер термін можливого позбавлення волі збільшено до 5 років.

Новий закон додав до цієї статті КК пункт 3: “Та сама дія, вчинена повторно або за попередньою змовою групою осіб, – карається обмеженням волі на строк від 2 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк”.

Одним із визначальних факторів для притягнення порушника до кримінальної відповідальності є розмір завданої шкоди, коли ця шкода є істотною (це визначається індивідуально в кожному конкретному випадку з урахуванням категорії захисності лісу, інших факторів, які встановлюються в ході проведення слідства).

Підсумовуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що вчинення незаконної рубки — дорога справа з неприємними наслідками, значно дешевше придбати дрова в лісогосподарському підприємстві, вартість яких становить від 216 грн./кбм до 426 грн./кбм в залежності від умов постачання.

Copyright ©ДП "Ясінянське ЛМГ"