Довжанське лісництво


Лісничий – Кувік Михайло Іванович

Помічник – Лофердюк Іван Іванович

Довжанське лісництво знаходиться на території села Чорна Тиса, Рахівського адміністративного району.

Загальна площа земель лісового фонду лісництва становить 5258,0 га, з яких 5184,0 га – лісові землі, і 74,0 га. – нелісові ділянки. Згідно з розподілом лісів за функціональним призначенням по території лісництва, площа лісів природоохоронного, наукового історико-культурного призначення становить – 112 га, захисні ліси – 1529 га, експлуатаційні ліси – 3617 га.  Лісництво складається з 9 майстерських, 2-х лісозаготівельних та 1 єгерської дільниць, а штат працівників нараховує 16 осіб. Контора лісництва знаходиться у селі Чорна Тиса, в капітально відремонтованій двохповерховій будівлі, на другому поверсі якого облаштовано кімнати відпочинку на 6 осіб. На подвір’ї контори висаджена колекційна ділянка типових і декоративних видів рослин, облаштовані квітники та альпійська гірка.

Основним завданням для працівників лісництва є забезпечення раціонального, збалансованого, невиснажливого господарювання в лісах, захист та охорона лісу від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб лісу, лісовідтворення, розвиток рекреації та співпраця з місцевими органами самоврядування.

Лісові масиви лісництва географічно розташовані вздовж гірського хребта Братківський, який відноситься до системи Горганських хребтів і є найвищою точкою басейну річки Чорна Тиса. Вершинами Братківського хребта є гори Братківська (1788 м), Руська (1650) та Чорна Клева (1719), вони здавна привертають увагу до себе неймовірної краси краєвидами, що відкриваються довкола. По хребту проходить границя між Закарпатською та Івано-Франківською областями. На гребені через кожні 100 метрів стоять кам’яні стовпи, які мають досить давню історію. На стовпах викарбовано з одного боку напис “CS”, а з іншого – “PL”, під написами дата – 1920. Справа в тому, що у 1920 році тут проходив кордон між Чехословаччиною та Польщею. В 1939, після приєднання Галичини до СРСР, цей кордон став розділяти Чехословаччину та Радянську Україну. Окрім прикордонних стовпчиків на Братківському є й інші свідчення бурхливого ходу історії цієї місцевості – розкидані уздовж хребта залишки бліндажів та окопів, що пережили не одну війну. Територія лісового фонду лісництва має спільні межі з Івано-Франківською областю і розташована близько до відомого курорту «Буковель»

Серед лісових масивів лісництва розкинулися мальовничі полонини Довга, Плоска, Погарська, на яких щороку випасається худоба місцевих громад. Цікавим і пізнавальним є полонинська (так звана пастуша) культура і традиційний побут, тут протікає життя, що не змінилось за сотні років.

Згідно лісорослинного районування територія лісництва відноситься до гірсько-лісової зони Українських Карпат. Панівною породою в лісових масивах є ялина європейська. Окрім ялини тут зростає бук, ялиця, явір, ясен, вільха сіра та інші деревні породи.  Щорічно лісництво  забезпечує місцевих жителів паливними дровами в обсязі понад 1000 метрів кубічних за пільговим тарифом.

Щороку в лісництві створюється близько 50 га лісових насаджень. Лісовідновлення проводиться шляхом природного поновлення та посадки лісових культур. Є власний розсадник загальною площею 0,8 га. Садіння лісу здійснюється весною та восени, основна частина робіт проводиться у весняний період оскільки це найбільш сприятливий час для приживання молодих саджанців.

На території лісництва місцеві жителі та любителі збирають лісові ягоди (чорницю, брусницю, малину, ожину, суницю), гриби (білий гриб, сироїжки, опеньки, підберезники, лисички) та різноманітні лікарські трави.

В лісових масивах створено 6 рекреаційних пунктів та місць відпочинку де всі охочі можуть відпочити та провести своє дозвілля. Добре організованим і облаштованим у лісництві є інформаційне наповнення. Тут повсюдно зустрічаються інформаційні таблички, вказівники, стенди та аншлаги, що естетично вписуються у місцевий ландшафт.

В лісах зустрічаються тварини занесені до Червоної книги, а саме: бурий ведмідь, дикий кіт, рись, тхір лісовий, видра річкова, норка європейська, тритон карпатський, саламандра плямиста. Серед птахів, що тут водяться, рідкісними є глухар, тетерук, рябчик. Цінними представниками флори є підсніжник звичайний, шафран Гейфеля, цибуля ведмежа, айстра альпійська, лілія лісова, плавун-баранець, арніка гірська.

Щорічно працівниками лісової охорони та єгерською службою здійснюється зариблення місцевих потічків мальками форелі струмкової.   Для успішного приживання та збільшення популяції цінних видів риб, вздовж русел рісок збудовано 15 перепадів, та систематично проводиться заходи з очищення русел від захаращення. Для підтримки місцевої фауни по території лісових угідь лісництва створено систему біотехнічних споруд (годівниці, солонці, тощо), де викладаються корми для підгодівлі звірів у зимовий період.

На території лісництва є лісовий заказник місцевого значення «Смерекові Карпати», площею 112,0 га, створений з метою отримання стабільної лісонасіннєвої бази на основі селекційного відбору лісових насаджень (генетичний фонд лісового господарства).

Copyright ©ДП "Ясінянське ЛМГ"