Свидовецьке лісництво


Лісничий – Піпаш Василь Васильович

Помічник – Зелінський Євген Йосипович

Свидовецьке лісництво знаходиться в межах селища Ясіня, Рахівського району, Закарпатської області.

Загальна площа земель лісового фонду лісництва становить 3867,0 га, з яких 3747,7 га – лісові землі, і 119,3 га. – нелісові ділянки. Згідно з розподілом лісів за функціональним призначенням по території лісництва, площа лісів природоохоронного, наукового історико-культурного призначення становить – 3098,0 га, захисні ліси – 532,9 га, експлуатаційні ліси – 236,1 га.  Лісництво складається 9 майстерських, 1 лісозаготівельної та 1 єгерської дільниці. Штат працівників нараховує 13 осіб.

Основним завданням для працівників лісництва є забезпечення раціонального збалансованого невиснажливого господарювання в лісах, захист та охорона лісу від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб лісу, лісовідтворення, розвиток рекреації та співпраця з місцевими органами самоврядування

Контора лісництва знаходиться в урочищі Свидовець поблизу автомобільної дороги Н-09. Більша частина лісництва входить до складу Карпатського біосферного заповідника, без вилучення.  Територію взято під охорону з метою збереження відтворення і раціонального використання передгірних дібров, гірських букових, мішаних та смерекових лісів, субальпійських та альпійських лук з сосново-вільховим криволіссям і скельно-лишайниковими ландшафтами.                                                   .

 

Панівною породою в лісових масивах є ялина європейська. Окрім ялини тут зростає бук, ялиця, явір, ясен, вільха сіра та інші деревні породи. З кліматичних факторів, що негативно впливають на ріст деревних порід слід відмітити ранні осінні та пізні весняні заморозки, максимальні зниження температури в зимовий період та сильні вітри.

В лісництві є лісовий розсадник загальною площею 0,24 га, щорічний обсяг лісовідновлення становить понад 5 га. Надається перевага природному поновленню лісів. Також у лісництві є постійна лісонасіннєва ділянка площею 10,4 га.

Через лісові масиви лісництва проходить лісова дорога до гірськолижного комплексу «Драгобрат». Тут також прокладено промаркований піший туристичний маршрут до вершин Свидовецького масиву – гір Близниці. На території лісництва, в безпосередній близькості до курорту «Драгобрат» за власні кошти підприємства збудовано мисливський будинок з усіма зручностями. Також, в межах лісового фонду для зручності та комфорту відпочиваючих облаштовано два рекреаційних майданчики, лавочки, перехідні містки, місця для розпалювання вогнища та контейнери для збору сміття.

Ліси багаті на ягоди (чорницю, брусницю, ожину, малину) та гриби (білі, лисички, підберезники, опеньки, рижики, та ін.). Тут мешкають рідкісні тварини занесені до Червоної Книги, а саме: бурий ведмідь, олень, дикий кіт, рись, тхір лісовий, видра річкова, норка європейська. Серед птахів, що тут водяться, рідкісними є глухар, тетерук, рябчик, тинівка альпійська. Цінними представниками флори є підсніжник звичайний, шафран Гейфеля, цибуля ведмежа, айстра альпійська, лілія лісова та едельвейс. Також на гірських потічках збудовано 46 річкових перепадів, які слугують нерестилищем для цінних видів риб – форелі та харіуса.

Окрім того, що більшість території лісництві віднесена до земель прродозаповідного фонду біосферного заповідника тут є два природоохорнні об’єкти місцевого значення:

  • місцева геологічна пам’ятка природи «Свидовецькі скелі», площею 5,0 га, створена для охорони скель, в породах яких виявлено відбитки викопної флори та фауни.
  • лісовий заказник «Смерекові Карпати», площею 36,0 га, створений з метою отримання стабільної лісонасіннєвої бази на основі селекційного відбору лісових насаджень (генетичний фонд лісового господарства)

 

Copyright ©ДП "Ясінянське ЛМГ"