Станиславське лісництво


 

Помічник лісничого – Теличук Дмитро Васильович.

 

Станиславське лісництво знаходиться у північній частині лісового фонду ДП «Ясінянське ЛМГ» на території  Рахівського адміністративного району в межах Чорнотисянської сільської ради та частково Ясінянської селищної ради. Загальна площа земель лісового фонду лісництва становить 5297,4 га, з яких 5170,9 га – лісові землі, і 120,5 га. – нелісові ділянки. Згідно з розподілом лісів за функціональним призначенням по території лісництва, площа лісів природоохоронного, наукового історико-культурного призначення становить – 128,2 га, рекреаційно-оздоровчі ліси – 802,3 га, захисні ліси – 2716,4 га, експлуатаційні ліси – 1650,5 га.  Лісництво складається з 8 майстерських, 2 лісозаготівельні, та 1 єгерську дільниці. Штат працівників нараховує 15 осіб.

Основним завданням для працівників лісництва є забезпечення раціонального збалансованого невиснажливого господарювання в лісах, захист та охорона лісу від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб лісу, лісовідтворення, розвиток рекреації та співпраця з місцевими органами самоврядування.

Контора лісництва знаходиться у селі Чорна Тиса в одній будівлі з конторою Чорнотисянського лісництва. Контора лісництв має свою своєрідну назву серед місцевого населення, які звуть його Швайгеровим лісництвом. Ця назва походить від прізвища заслуженого лісовода України Швайгера Євгена Рудольфовича, який більшу частину свого життя пропрацював лісничим Станиславського лісництва та був справжнім авторитетом для лісівників та місцевих жителів.

Багато сил та праці лісівники вкладають в озеленення та благоустрій прилеглої до контори лісництва території. Тут закладено живі огорожі, альпійські гірки, квітники, а також невеличкий дендропарк з понад сотні різноманітних порід дерев та кущів.

На задньому подвір’ї лісництва розташована теплиця площею 240 метрів квадратних де вирощуються саджанці декоративних рослин, які використовуються для озеленення території підприємства. В лісництві є лісовий розсадник загальною площею  – 2,4 га, де вирощуються основні лісоутворюючі породи з насіння місцевого збору. Щорічно заліснюється в середньому 25 га. Лісовідновлення проводиться шляхом природного поновлення та посадки лісових культур, з наданням переваги на природне відновлення. На території лісництва є чотири плюсові дерева модрини висотою понад 40 метрів, діаметром більше 80 сантиметрів і віком понад 100 років. Природно-кліматичні умови району розташування лісництва є сприятливими для успішного зростання та відновлення лісів. В лісництві переважають хвойні ліси з панівною породою ялини європейської.

 

Великий акцент в роботі лісництва впродовж останнього часу поставлено на розвиток рекреаційно-туристичної інфраструктури. По території лісництва проходить промаркований піший туристичний маршрут до Свидовецького хребта і мальовничих високогірних озер Ворожьиска, Апшинець і Геришаска. Вздовж маршруту створено місця відпочинку, перехідні містки та облаштовано джерела питної води. В лісових масивах лісництва збудовано 9 рекреаційних пунктів з місцем для розпалювання вогнища та збору сміття.

Різноманітною є флора і фауна тутешніх лісів. Серед тварин тут зустрічаються олень, козуля, зайці, лисиці, лісові тхорі, норка європейська, кабани, вовки та багато інших. Серед птахів тетерук, рябчик, різні види дятлів, тинівки, глухар, сова. Цінними представниками флори є підсніжник звичайний, шафран Гейфеля, цибуля ведмежа, айстра альпійська, лілія лісова.

Місцеві ліси багаті на ягоди (малина, ожина, суниця, чорниця, брусниця), гриби (білі, підберезники, сироїжки, опеньки, рижики та ін.) та різноманітні лікарські трави.

На території лісництва є чотири природо-заповідні об’єкти:

  1. Лісовий заказник місцевого значення «Смерекові Карпати», площею 117,1 га, створений з метою отримання стабільної лісо насіннєвої бази на основі селекційного відбору лісових нгасаджень (генетичний фонд лісового господарства)
  2. Ботанічний заказник місцевого значення «Станислав», площею – 5,3 га, в якому взято під охорону місце зростання пізньоцвіту осіннього, занесеного до Червоної книги України.
  3. Ботанічна памятка природи місцевого значення «Кедр європейський» площею – 3,0 га, в якому взято під охорону місце зростання кедру європейського, занесеного до Червоної книги України.
  4. Через територію лісництва проходить також іхтіологічний заказник «Чорна та Біла Тиса», створеного з метою охорони та збереження рідкісних видів риб – харіуса європейського та лосося дунайського, занесених до Червоної книги України.

 

 

Copyright ©ДП "Ясінянське ЛМГ"