Охорона та захист лісу


Захист  лісу

Захист лісів від шкідників та хвороб – важливий напрямок лісогосподарської діяльності.

В зоні інтенсивної лісогосподарської діяльності заходи з попередження розвитку небезпечних хвороб та масового розмноження потенційних шкідників лісу забезпечують охорону та покращення якісного складу лісових ресурсів.

Пріоритетним напрямком діяльності лісозахисної служби є розробка і впровадження біологічних засобів і методів боротьби із шкідливими комахами та     хворобами лісу. Такі засоби не шкідливі для довкілля і застосовуються в лісах, де  використання хімічних методів боротьби заборонено. В організації служби захисту лісів велику допомогу  надає Івано-Франківське державне спеціалізоване лісозахисне підприємство «Іванофранківськ – лісозахист». Пропаганда захисту лісів здійснюється через працівників державної лісової охорони, інженерно – технічних працівників лісового господарства, природоохоронних організацій із залученням преси та місцевого радіо і телебачення.

Основними завданнями працівників державної охорони підприємства є:

  • здійснення державного контролю за дотриманням лісового законодавства;
  • забезпечення охорони лісів від пожеж, запобігання незаконним рубкам, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.
  • запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового господарства та використання лісових ресурсів.

На підприємстві впроваджено систему телевізійного відео спостереження за лісовими масивами та закуплено сучасний безпілотний літальний апарат, що забезпечує підвищення ефективності роботи лісової охорони та дозволяє своєчасно виявляти лісопорушення і виникнення пожеж, їхню локалізацію та ліквідацію.

З метою оперативного реагування та запобігання фактів порушення лісового законодавства працівниками лісової охорони систематично проводяться рейдові перевірки лісового фонду підприємства. З питань охорони та захисту лісу налагоджена співпраця з керівниками органів місцевого самоврядування та правоохоронних органів.

Захист лісів забезпечується шляхом систематичного спостереження за станом лісів, своєчасного виявлення осередків шкідників і хвороб лісу, здійснення профілактики таких осередків, їх локалізації і ліквідації.

Основними шкідниками лісу є: короїд-друкар та короїд-гравер, із хвороб – коренева губка, опеньок осінній, трутовик облямований, коренева гниль. З метою профілактики та ліквідації шкідників лісу на території лісового фонду щорічно викладаються феромонні пастки та здійснюються заходи сприяння поширенню природних ворогів шкідника (руді лісові мурашки, дятли та ін).

Для покращення санітарного та якісного стану лісів, підвищення їхньої продуктивності проводяться рубки формування та оздоровлення лісів, а також рубки догляду в молодняках (освітлення, прочищення). Санітарні рубки призначаються на основі матеріалів лісовпорядкування, санітарного та лісопатологічного обстеження. В середньому щорічно на території підприємства санітарні рубки проводяться на площі біля 1300 гектарів.

Ялинові ліси сильно пошкоджуються вітровалами та буреломами.

Відповідно до правил ведення лісового господарства всі площі після суцільних рубок очищуються від порубкових решток та здійснюється підготовка минулорічних зрубів для заліснення.

Перелік заходів

Охорона лісу

france-fire-engine_2315115kПроблема  охорони лісів від пожеж – одна з найбільш складних, які вирішуються працівниками лісового господарства всієї України.

Значне  підвищення пожежної небезпеки в лісах зумовлюється стрімким зростанням відвідуваності населення масивів. Для підвищення рівня пожежної безпеки потрібно проводити роз’яснювальну роботу серед населення по питаннях збереження лісів для масового відпочинку населення в цілях зменшення неорганізованого припливу людей в ліс підвищуючи пожежну безпеку, а також проводити міроприємства по посиленню протипожежної охорони в місцях масового відпочинку.

Згідно діючого законодавства порушення « Правил  пожежної безпеки  в лісах», а  також знищення або пошкодження лісу в  результаті підпалу, або необережного поводження з  вогнем відносяться до лісо порушення. Винні в порушені «правил пожежної безпеки в лісах» підлягають штрафу, що накладається в адміністративному порядку. Якщо порушення цих правил несе за собою знищення або пошкодження лісу, винуватці притягяються до адміністративної відповідальності і крім цього несуть матеріальну відповідальність в розмірі відшкодування вартості нанесеної шкоди лісовому господарстві.

За 2015 рік у Держлісфонді ДП «Ясінянське ЛМГ» лісових пожеж не було. Було 13 випадків порушення вимог пожежної безпеки в лісах України за що було накладено штраф у  сумі 323 грн.

Питання охорони лісів від самовільних рубок перебувають на постійному контролі управління лісогосподарських підприємств, органів місцевої державної виконавчої влади та самоврядування закарпатської області.

За період 2015 року зареєстровано 51 випадок самовільної рубки лісу загальною кубомасою 509 кбм., 10 випадків кубомасою 257 кбм. на суму  збитків 900,9  тис. грн. передано до райвідділів міліції, 13 випадків кубомасою 23 кбм на суму збитків 144,3 тисю грн. направлено для розгляду в суди.

За незаконну рубку лісів було накладено 40 адмін. Штрафів, з них 23 направлено у Державну виконавчу  службу.

Одним з причин поширення незаконних рубок є:

  • низький життєвий рівень населення;

Існування організованих угрупувань, які систематично займаються розкраданням лісових ресурсів;

  • велика кількість пилорам, які є споживачами незаконно добутої лісопродукції.

Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів на 2019 рік

Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів на І квартал 2018 року по ДП “Ясінянське ЛМГ”

Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів на І квартал 2017 року по ДП “Ясінянське ЛМГ”

Copyright ©ДП "Ясінянське ЛМГ"