Єгерська служба ДП «Ясінянське ЛМГ» приєдналася до синхронізованих обліків рідкісного виду рисі євразійської (LynxLynx) у високогірній частині Українських Карпат.

У кінці лютого у мисливських угіддях ДП «Ясінянське ЛМГ» за ініціативи природоохоронної спільноти WWF-Україна в рамках проекту «Співжиття заради збереження» відбулися синхронізовані обліки рідкісного виду рисі євразійської.

Рішення про проведення синхронізованих обліків було прийняте на семінарі-тренінгу «Сучасні методи моніторингу диких тварин та особливості синхронізаційних обліків», що відбувся 17-18 грудня 2020 року в місті Хуст, участь у якому брав і представник ДП «Ясінянське ЛМГ» мисливствознавець Василь Дердюк.

Ключова ціль синхронізованих обліків полягала у достовірному з’ясуванні чисельності та визначенні ареалу поширення популяції рисі євразійської на модельних пілотних територіях в Українських Карпатах. З метою належного моніторингу диких рідкісних видів тварин та уникнення подвійного/потрійного підрахунку особин, шляхом ефективної комунікації зацікавлених сторін, польові синхронізовані обліки одночасно відбувалися в угіддях на території Ясінянського ЛМГ, Брустурянського ЛМГ, Мокрянського ЛМГ, Рахівського ДЛГ, Великобичківського ЛМГ, Карпатського біосферного заповідника, ТМР “Грінвуд”, ТМР «Говерла» та Карпатського НПП. Така синхронізація моніторингу та співпраця між установами різного підпорядкування на різних регіональних рівнях дає змогу зрозуміти більш чітку картину щодо чисельності та поширення рисі в Українських Карпатах, що є основою для подальшої охорони та збереження вказаного рідкісного виду.

На базі ДП «Ясінянське ЛМГ» облік тварин проводився маршрутним методом картування слідів, тобто за слідами на снігу. По всій території мисливських угідь лісгоспу було спроектовано та відпрацьовано 20 маршрутів, вздовж яких єгері разом з службою державної лісової охорони одночасно провели спостереження та фіксацію слідів рисі євразійської. В обліках було задіяно 40 осіб. До польових робіт, як спостерігачі, були залучені проєктний менеджер та координатор WWF-Україна, кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології та екології Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Черепанин Роман та зоолог, учасник 20-ої та 23-ої українських Антарктичних експедицій (2015-2016 та 2018-2019 років), доктор сільськогосподарських наук, професор Львівського національного лісотехнічного університету Хоєцький Павло Богданович. Незважаючи на примхи погоди, різкі зміни якої відбувались протягом 19-22 лютого, учасниками заходу вдалось належним чином виконати заплановану роботу. За результатами проведених обліків в конторі ДП “Ясінянське ЛМГ” відбулася нарада з підбиття підсумків, під час якої учасники обговорили виконану роботу та узагальнили отримані дані. Документально зафіксовані та закартовані результати були передані в центральний офіс координаторів проекту, де після детального аналізу і систематизації будуть опубліковані та оприлюднені.

Синхронізовані обліки диких хижаків в Україні відбулись вперше. Отримані результати роботи підтвердили готовність та бажання різних установ і організацій до співпраці по охороні рідкісних тварин. Такі спільні заходи лише покращують загальний імідж лісової галузі та сприяють формуванню позитивної суспільної думки про мисливське господарство і є дієвим методом для моніторингу і збереження рідкісних видів хижаків.

Copyright ©ДП "Ясінянське ЛМГ"