Всесвітній день водно-болотних угідь

«Водно-болотні угіддя – на користь людям і природі!» – саме під таким девізом у 2022 році за пропозицією Секретаріату Рамсарської конвенції по всьому світу відзначають Всесвітній день водно-болотних угідь.

Дата відзначення Всесвітнього дня ветлендів покликана привернути увагу громадськості і урядів різних країн світу до цінності водно-болотних угідь для підтримки сталого розвитку нашої планети. Конвенція про водно-болотні угіддя, які мають міжнародне значення, була підписана 2 лютого 1971 р. в місті Рамсар (Іран), і з тих часів носить назву Рамсарської конвенції а дату її підписання було оголошено Всесвітнім днем водно-болотних угідь. Головною ціллю конвенції є збереження і раціональне використання водно-болотних угідь як засобу досягнення сталого розвитку в усьому світі. На сьогодні до Рамсарської конвенції приєдналося 144 держави, а загальна кількість Рамсарських угідь перевищила 1400, із загальною площею 122 млн. га.

Вже традиційним це екологічне свято стало і для працівників ДП «Ясінянське ЛМГ» та керівників і учасників Чорнотисянського шкільного лісництва. А все через те, що на території села Чорна Тиса знаходиться ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Андромеда» або «Чорна багна». Заповідне урочище охоплює площу у 8,9 гектарів і розміщено на прирічковій терасі лівого схилу долини річки Чорна Тиса на висоті 700-750 м. н.р.м.. Це найбільше за площею у Свидовецькому масиві верхове сфагнове болото з класичним опуклим сферичним рельєфом. «Андромеда» отримала природоохоронний статус у 1984 році. Тут зростає унікальна болотна рослинність, серед якої дуже рідкісна комахоїдна рослина росичка круглолиста, карпатський релікт – багно болотне, і звичайно, квіти андромеди. Також «Чорна багна» є осередком перебування червонокнижних видів фауни, таких як тритон карпатський і болотяна перламутрівка.

Донести до дітей важливість охорони та збереження водно-болотних угідь, спонукати їх по новому поглянути на звичне і знайоме місце – «Чорну багну», а також закликати поширювати отримані знання серед своїх друзів та рідних – мета з якою лісівники та педагоги вже п’ять років поспіль організовують екоосвітні заходи до Міжнародного дня водно-болотних угідь.

Підбиваючи підсумки освітньої роботи з впевненістю можна заявити про хороші результати. За п’ять років лісівникам і дітям вдалося,:
👉 налагодити тісну співпрацю з органами місцевого самоврядування та громадською організацію «Екологічний клуб «Карпатський едельвейс» і спільними зусиллями встановити три інформаційні панно про місцеву пам’ятку природи на території села Чорна Тиса.
👉організувати та провести екологічні акції з прибирання території унікальної місцини.
👉 активно пропагувати і популяризувати інформацію про природоохоронний об’єкт влаштовуючи флешмоби, екодемонстрації, екскурсії і тематичні лекції.

Вже зараз на рівні органу місцевого самоврядування активно розглядаються і впроваджуються заходи щодо ефективної охорони і збереження «Андромеди», зокрема у «Стратегічному плані розвитку Ясінянської територіальної громади на період з 2021-2027 роки» збереження унікальної ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Андромеда» (Чорна багна) є однією зі стратегічних цілей. Окремо фахівцями розроблений проект рекреаційної зони та екологічно-пізнавальної стежки на території «Андромеди», які з часом також вдасться втілити у життя.

Не став винятком і 2022 рік. Зважаючи на запроваджені проти епідеміологічні заходи та перехід на дистанційне навчання учнів місцевих шкіл, лісівники ДП «Ясінянське ЛМГ» та керівник Чорнотисянського шкільного лісництва Олена Штефуряк провели для юних лісівників тематичне онлайн заняття на тему «Міжнародний день водоно-болотних угідь – цінуємо, любимо і бережемо». В ході 45 хвилинного заняття дітей ознайомлено з Рамсарською конвенцію, екологічним значенням ветлендів, об’єктами які внесені до міжнародного переліку охорони та унікальними особливостями місцевої пам’ятки природи «Андромеда».

В кінцевих обговореннях всі учасники ZOOM – конференції обмінялися думками щодо подальших дій в напрямку збереження і популяризації «Андромеди» як унікального рекреаційного об’єкта села Чорна Тиса.

Copyright ©ДП "Ясінянське ЛМГ"