В Чорній Тисі відзначили Міжнародний день водно-болотних угідь

2 лютого в Міжнародний день водно-болотних угідь вчителі Чорнотисянської ЗОШ І-ІІІ ступенів спільно з працівниками ДП «Ясінянське ЛМГ» організували для учнів 6 і 8 класів та учасників Чорнотисянського шкільного лісництва навчально-пізнавальну екскурсію до ботанічної пам’ятки природи місцевого значення  «Андромеда», що зветься в народі «Чорна багна».

Захід відбувся за ініціативи вчителя географії Клочуряк Оксана Андріївна. Також до роботи з дітьми долучилися  місцевий вчитель біології Марія Василівна Гринюк, помічник лісничого Довжанського лісництва Лофердюк Іван Іванович та мисливствознавець Дердюк Василь Васильович з ДП «Ясінянське ЛМГ».

Захід розпочався в стінах школи з проведення тематичного уроку, під час якого Оксана Андріївна розповіла дітям про Рамсарську конвенцію та відзначення Міжнародного дня водно-болотних угідь, важливість і мету цього свята, його значення для охорони унікальних водно-болотних об’єктів і роль у збереженні рідкісної біоти. Далі учні вирушили на пізнавальну екскурсію до ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Андромеда» подивитися на унікальне природне сфагнове болото та послухати лекцію про це незвичайне місце. Метою екскурсії було натурне ознайомлення дітей з природною цінністю пам’ятки природи «Андромеда», а також пояснення необхідності охорони і збереження таких природних об’єктів як унікальних і дуже вразливих екосистем. Нагадаємо, що пам’ятка природи «Андромеда» або «Чорна багна» знаходиться у селі Чорна Тиса, охоплює площу у 8,9 гектарів і розміщена на прирічковій терасі лівого схилу долини річки Чорна Тиса на висоті 700-750 м. н.р.м.. Це найбільше за площею у Свидовецькому масиві верхове сфагнове болото з класичним опуклим сферичним рельєфом. «Андромеда» отримала природоохоронний статус у 1984 році.

         Прибувши до кінцевого пункту екскурсії вчитель географії на прикладі відкритого ґрунтового профілю, що зберігся тут з часів видобутку торфу, пояснила учням процес формування болота, особливість залягання шарів ґрунту, їх генезис та роль у сучасному гідрологічному режимі річки Чорна Тиса. Біолог Марія Василівна ознайомила учнів з флористичним і фауністичним різноманіттям «Андромеди», зробивши наголос на унікальній болотній рослинності, серед якої дуже рідкісна комахоїдна рослина росичка круглолиста, Карпатський релікт – багно болотне, і звичайно, квіти андромеди. Мисливствознавець ДП «Ясінянське ЛМГ» Дердюк Василь Васильович розповів присутнім про важливість водно-болотних угідь для перелітних птахів, що зупиняються на таких об’єктах для відпочинку й відновлення сил. Також він звернув увагу на унікальність «Чорного багна» як осередку перебування червонокнижних видів фауни таких як тритон карпатський і болотяна перламутрівка. Екскурс в історію села та безпосередньо урочища Чорна багна для учнів провів Іван Іванович Лофердюк. Зокрема, він розповів про нераціональне використання природних ресурсів місцевим кологоспом за часів ССР, що видобував тут торф для удобрення сільськогосподарських земель та шкоду проведених меліоративних робіт, які призвели до осушення значної частини цієї унікальної місцини. Будучи лісівником він також застеріг дітей про небезпеку виникнення торфових пожеж, складність їх ліквідації і негативні наслідки для навколишнього середовища. Завершенням його розповіді стало виголошення правил поведінки у подібних місцях і порядку дій уразі виникнення надзвичайної ситуації на болотах. На завершення екскурсії педагоги й фахівці лісового господарства розповіли учням про загрози щодо збереження цього водно-болотного угіддя. В кінці всі учасники заходу обмінялися враженнями і думками та дійшли спільного рішення про необхідність популяризації місцевої ботанічної пам’ятки природи «Андромеда» як унікального рекреаційного об’єкта  села Чорна Тиса.

         Подібний захід для місцевих учнів організовувався вперше. Його організатори мали на меті донести до дітей важливість охорони та збереження водно-болотних угідь, спонукали їх по новому поглянути на звичне  і знайоме місце – «Чорну багну», а також закликали поширювати отримані знання серед  своїх друзів та рідних. Залишається сподіватися, що відзначення Міжнародного дня водно-болотних угідь в цьому місці у майбутньому стане доброю традицією, а до його проведення долучаться всі навчальні заклади Ясінської долини.

 

Copyright ©ДП "Ясінянське ЛМГ"