Дерево з якого все почалося.

Ясіня – селище міського типу, яке розташоване біля підніжжя найвищих карпатських вершин Говерли, Петроса і Близниці. Від назви селища свою назву отримало і наше підприємство – Ясінянське лісомисливське господарство. 

Кожен місцевий житель змалку знає відому легенду про заснування рідного селища, яка пов’язана з могутнім ясеновим деревом та вівцями. Легенда розповідає, як кілька сотень років тому повертався додому, на галицький бік Карпат, гуцул Іван Струк з отарою овець. Була гарна погода і чарівна долина затримала пастуха, однак, раптово вдарили морози, він кинувся до перевалу, але було пізно – раптова зима засипала дорогу снігом. Зрозумівши, що отару провести через перевал не вдасться, Струк повернувся в долину. У ясеновому лісі біля найвищого дерева зробив вівчар кошару, поваливши «по колу» дерева, і залишив овець у зробленій кошарі напризволяще «на Божу волю». Сам повернувся додому. Всю зиму тривожні думки не давали спокою Іванові. Тож ранньою весною, одразу ж, як у горах зійшов сніг, Іван Струк з сином вернувся на місце де залишив худобу, щоб поховати загиблих овець та хоча б зібрати вовну. Однак прийшовши на місце під великий ясен, вівчар був приголомшений: уся отара залишилась живою та ще й привела приплід. Харчуючись ясеновим листям та гілками вівці пережили зиму, а повалені вівчарем стовбури ясеня рятували тварин від нападу хижаків. Місце де зимувала отара Струк вважав святим і збудував на ньому із ясена каплицю. Разом з родиною поселився біля каплиці у мальовничій долині заснувавши село під назвою Ясіня, запозичивши її від назви могутніх дерев ясеня.

До цього часу ясенове дерево, вівчар та вівці зображені на стародавньому гербі селища Ясіня і залишаються його незмінними символами.

Цікаво, що і в уяві наших предків-слов`ян ясен також був наділений неабияким символізмом. Він був деревом, що зв`язує світи людей і богів, уособлював зв`язок між минулим і майбутнім. Плоди ясена, зібрані в кисті, схожі на в`язку ключів, якими можна відкрити двері в майбутнє. Це дерево вважалося символом відродження та оновлення. З давніх-давен вважалося, що гілки ясена, повішені над вхідними дверима, захищають будинок від біди. Дотик до стовбура ясеня допомагав зрозуміти призначення людини та пробуджував здібності до ясновидіння і дозволяв отримати знання про майбутнє.

У раціональній площині, завдяки міцності  і пружності деревина ясеня завжди цінувалася у виробництві кораблів, бойових гармат, знарядь полювання, посуду, саней, карет, меблів, будівництві будинків тощо. Кора та листя ясена характеризуються низкою корисних лікувальних властивостей і широко застосовуються у народній медицині та фітотерапії. Ясен це дерево гігант, що живе до 300 років, росте дуже швидко і може вирости до 50 метрів у висоту.

Однак на даний час, в лісівництві перспективи лісостанів з перевагою та участю ясена звичайного є досить невтішними – науковці спостерігають різке всихання ясена по всій території України в насадженнях різного складу, віку і походження. Це явище, відоме під назвою «ashdieback» – «відмирання ясена». Причиною є грибкова хвороба яка стала стрімко поширюватися європейськими широтами з Азії і буквально за 10 років охопила всю Європу. В 1994-1996 роках професор академії Кракова (Польща) Т.Ковальський вперше описує новий інвазійний вид Chalara Fraxinea та визначає, що він є анаморфною (нестатевою) стадією гриба. Офіційно назва хвороби звучить як Chalara fraxinea T. Kowalski (2006) (Thielaviopsis fraxinea) – рак халаровий, або ж побутує ще така назва, як рак ясена.

Ясен звичайний дуже вразливий до згаданого патогена, дослідження показали дуже низький рівень природної резистентності – менше ніж 5% дерев виявили ознаки стійкості до дії цього патогену. Хоч процент стійких дерев дуже малий, наявність резистентних дерев має важливе зна¬чення – можна сподіватися, що в процесі подальшої еволюції в ході природного (або штучного) відбору вдасться зберегти ясен звичайний як вид та як компонент природних лісостанів. Тому важливим завданням для лісівників вже зараз є виявлення та збереження стійких резистентних екземплярів, які в подальшому можуть стати основою відновлення ясенових лісів.

З метою збереження та розведення виду в лісових розсадниках ДП «Ясінянське ЛМГ» лісівниками проводяться посіви, вирощування і висаджування ясена – «сакрального дерева» з якого почалася місцева історія.

Copyright ©ДП "Ясінянське ЛМГ"