Лопушанське лісництво


Лісничий – Манівчук Дмитро Степанович.

Помічник лісничого – Швайгер Емеріх Йосипович

Лопушанське лісництво знаходиться на території села Лазещина та селища міського типу Ясіня, Рахівського адміністративного району.

Загальна площа земель лісового фонду лісництва становить 4499 га, з яких 4356,6 га – лісові землі, і 142,4 га. – нелісові ділянки. Згідно з розподілом лісів за функціональним призначенням по території лісництва, площа лісів природоохоронного, наукового історико-культурного призначення становить – 48,2 га, рекреаційно-оздоровчі ліси – 630,3 га, захисні ліси – 1127,5 га, експлуатаційні ліси – 2693,0 га. Територія лісництва складається з одного лісового масиву, розміщеного в західній частині Чорногірського ландшафтного району.  витягнутого із північного заходу на південний схід. Має спільні межі з Карпатським біосферним заповідником та сільськогосподарськими землями села Лазещина і смт Ясіня.  До складу лісництва входять 9 майстерських, 1 лісозаготівельної та 1 єгерської дільниць, а штат працівників нараховує 16 осіб.  Контора лісництва знаходиться в селі Лазещина в одному приміщенні з конторою Лазещинського лісництва. В присілку Лопушанка в 2016 році збудовано новий контрольно пропускний пункт для чергування лісової охорони.

Основним завданням для працівників лісництва є забезпечення раціонального збалансованого невиснажливого господарювання в лісах, захист та охорона лісу від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб лісу, лісовідтворення, розвиток рекреації та співпраця з місцевими органами самоврядування.

Згідно лісорослинного районування територія лісництва відноситься до гірсько-лісової зони Українських Карпат.  Панівною породою в лісових масивах є ялина європейська. Окрім ялини тут зростає бук, ялиця, явір, ясен, вільха сіра та інші деревні породи. Природно-кліматичні умови району розташувння лісництва сприятливі для успішного зростання та відновлення лісів. З кліматичних факторів, що негативно впливають на ріст деревних порід слід відмітити ранні осінні та пізні весняні заморозки, максимальні зниження температури в зимовий період та сильні вітри. В лісових угіддях протікає річка Лопушанка, яка є правою притокою річки Лазещина.

В лісництві є власний лісовий розсадник загальною площею 0,5 га, де вирощується якісний посадковий матеріал основних лісоутворюючих порід: ялини, ялиці, бука, явора, ясена та ін. Щороку в лісництві створюється близько 20 га лісових насаджень. Лісовідновлення проводиться шляхом природного поновлення та посадки лісових культур. Садіння лісу здійснюється весною та восени, основна частина робіт проводиться у весняний період оскільки це найбільш сприятливий час для приживання молодих саджанців.

Жителі навколишніх населених пунктів та приїжджі можуть відпочити та цікаво провести дозвілля в двох рекреаційних пунктах лісництва. По території лісфонду проходять два промарковані піші туристичні маршрути до гір  Шиса та Петрос, а також високогірних полонин Шиса, Печенжьиска і  Головчьиска.  Тут добре розвинена рекреаційно-туристична інфраструктура: вздовж туристичних маршрутів збудовано місця відпочинку для подорожуючих, облагороджено 9 джерел питної води, визначено місця для розпалювання вогнища та розкладання палаток.

Місцеві ліси неодноразово ставали свідками буремних історичних подій, які залишили свій слід в лісовому рельєфі та навколишньому середовищі. За часів Другої світової війни тут проходила Лінія Арпада – оборонна лінія угорських військ 1939-1944 років. Зараз в лісах можна знайти залишки довгочасних вогневих точок (так званих ДОТів), велику кількість одномісних бетонних стрілецьких позицій, протитанкових надовбів, дротяних загороджень тощо.

Значну увагу лісництво приділяє охороні та збереженню особливо цінних  та рідкісних представників флори і фауни. У високогірні частині лісництва визначено місця гніздування і токовища рідкісного глухаря, яким надано статус охоронної зони. Також на гірських потічках збудовано 17         річкових перепадів, які слугують нерестилищем для цінних видів риб – форелі та харіуса. В лісах зустрічаються тварини занесені до Червоної книги, а саме: бурий ведмідь, дикий кіт, рись, тхір лісовий, видра річкова, норка європейська. Серед птахів, що тут водяться, рідкісними є глухар, тетерук, рябчик. Цінними представниками флори є підсніжник звичайний, шафран Гейфеля, цибуля ведмежа, айстра альпійська, лілія лісова, плавун баранець, арніка гірська.

Різноманітною є мисливська фауна. Тут водяться кабани, козулі, лисиці, зайці. Щороку єгерською службою проводяться заходи з регулювання чисельності хижаків – а саме відстріл вовка. Для підтримки місцевої фауни по території лісових угідь лісництва створено систему біотехнічних споруд (годівниці, солонці, тощо), де викладаються корми для підгодівлі звірів у зимовий період.

Місцеві ліси багаті на ягоди (малина, ожина, суниця, чорниця, брусниця), гриби (білі, підберезники, сироїжки, опеньки, рижики та ін.) та різноманітні лікарські трави.

На території лісництва є один об’єкт природно-заповідного фонду місцевого значення – лісовий заказник «Смерекові Карпати» загальною площею – 40,3 га, створений з метою отримання стабільної лісо насіннєвої бази на основі селекційного відбору лісових насаджень (генетичний фонд лісового господарства).

Copyright ©ДП "Ясінянське ЛМГ"