Чорнотисянське лісництво


Лісничий – Кувік Володимир Іванович.

Помічник лісничого – Онищук Валерій Йосипович.

Чорнотисянське лісництво знаходиться в північно – західній частині території лісового фонду підприємства і є одним із найновіших структурних підрозділів, оскільки воно було створено в 1968 році. Загальна площа земель лісового фонду лісництва становить 4908 га, з яких 4797,3 га – лісові землі, і 110,7 га. – нелісові ділянки. Територія лісництва входить до Рахівського адміністративного району в межах Чорнотисянської сільської ради. До складу лісництва входять 7 майстерських, 2 лісозаготівельні та 1 єгерська дільниці. Штат працівників нараховує 14 осіб. Контора лісництва знаходиться у селі Чорна Тиса в двоповерховій будівлі збудованій за часів діяльності лісокомбінату «Радянські Карпати» де було облаштовано музей, кімнати відпочинку, сауна та просторий конференц-зал. На подвір’ї лісництва у 2005 році було закладено колекційну ділянку деревних порід де висаджено понад 50 типових, рідкісних та декоративних видів дерев. Щорічно працівниками лісової охорони проводяться заходи з очищення, озеленення та благоустрою території лісництва.

Основним завданням для працівників лісництва є забезпечення раціонального, збалансованого, невиснажливого господарювання в лісах, захист та охорона лісу від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб лісу, лісовідтворення, розвиток рекреації та співпраця з місцевими органами самоврядування.

В лісовому фонді лісництва переважають хвойні ліси, панівною породою є ялина європейська (в народі смерека), доповнюючими є породи бука, явора, ясена, модрини та вільхи.

Лісовідновлення проводиться шляхом природного поновлення та посадки лісових культур. При лісовідновленні більше уваги приділяється сприянню природному поновленню. На території лісництва є лісовий розсадник загальною площею 2,9 га де вирощуються саджанці основних лісоутворюючих порід для власних потреб. Щорічно на території лісництва заліснюється  більше 15 га лісового фонду. На базі Чорнотисянського лісництва  у 2014 році закладена єдина в Закарпатській області клонова плантація ялини європейської на площі 3 гектари, яка успішно прижилася і зараз є об’єктом для спостереження і дослідження лісівників та науковців і буде в майбутньому служити місцем для збору високоякісного насіння.

Добре розвиненою є рекреаційно-туристична інфраструктура лісництва. Справжньою Меккою для туристів і родзинкою Ясінської долини є розташований в урочищі «Околи» гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Апшинецький», площею 105,0 га, де бере початок річка Чорна Тиса. Даний об’єкт є улюбленим місцем відпочинку не тільки жителів України, але й приїжджих туристів. На базі заказника неодноразово проводилися міжнародні симпозіуми і зібрання за участю країн, через які протікає річка Тиса. В 2017 році започатковано щорічний обласний фестиваль «Де бере початок Тиса», який проводиться на території лісових угідь Чорнотисянського лісництва. В продовж останніх років за власні кошти підприємства до Початку Тиси прокладено 12 км лісової дороги, капітально відремонтовано мисливський будинок в урочищі «Околи», збудовано 8 рекреаційних майданчиків, а також лавочки, місця відпочинку та джерела питної води вздовж промаркованого пішого туристичного маршруту  до «Початку Тиси».

Цікавою і багатою є історія тутешніх місць де велися запеклі національно-визвольні бої за Україну, а за угорсько-фашистської окупації в урочищі Околе, фашисти створили концтабір, куди зігнали 1000 громадян-антифашистів.

Лісова місцевість дає притулок великій кількості копитних. Звичайними тут є дика свиня, сліди якої часто можна зустріти на піщаних ділянках біля водопоїв, та граціозна швидконога козуля. Досить поширеним є благородний олень (карпатський різновид), який вирізняється значною величиною рогів. З хижаків слід відмітити вовка, рись, лісового кота, борсука і найбільшого хижака України – бурого ведмедя, який залишився зараз лише в Карпатах. В гарний сонячний день на лісовій галявині можна зіткнутись з гадюкою, яка є тут досить поширеним видом. Поблизу потоків після дощу  зустрічається рідкісна плямиста саламандра, шкіра якої отруйна. Ліси лісництва багаті на гриби,  ягоди та цілющі трави. На території лісництва поблизу лісової дороги поселилися бобри, що є досить рідкісним і нетиповим місцем існування цього виду.

На території лісництва знаходиться лісовий заказник місцевого значення «Смерекові Карпати», площею  112,6 га, створений з метою отримання стабільної лісо насіннєвої бази на основі селекційного відбору лісових нгасаджень (генетичний фонд лісового господарства)

По річці Тиса проходить іхтіологічний заказник  «Чорна та Біла Тиса», створеного з метою охорони та збереження рідкісних видів риб – харіуса європейського та лосося дунайського, занесених до Червоної книги України.

 

Copyright ©ДП "Ясінянське ЛМГ"